sobota, 17 listopada 2018

Wegańska lazania ze szpinakiem i mięsem sojowym nie tylko dla wegan



Kto powiedział, że lazania musi zawsze być z sosem bolońskim albo innym pomidorowym? Nikt! Dlatego zrobiłam lazanię zieloną zamiast czerwonej 😊


Polecam wszystkim, nie tylko weganom i wegetarianom 😋 Na przykład mój mięsożerny mąż stwierdził, że jest przepyszna 😀 - była to też jego pierwsza przygoda z serem wegańskim w życiu 😉





Zatem bez zbędnego wypisywania podzielę się z wami przepisem na ten smakołyk. (Każdy wegański składnik można zastąpić niewegańskim - np. można użyć mięsa mielonego, zwykłego krowiego sera i śmietany 😉)




Będziesz potrzebować (na dużą brytfannę - 4 - 6 porcji):


około 200 g makaronu do lazanii (12 płatów), takiego, którego nie trzeba gotować
ser wegański, najlepiej tarty, taki do pizzy i zapiekania, do posypania - u mnie #SimplyV

Farsz:
1 kg szpinaku mrożonego liściastego (nie musi być liściasty, ale ja go wolę od mielonego)
90 g drobniutkiego mięsa sojowego
Sos sojowy, bulion warzywny
20 g oleju kokosowego rafinowanego
1 duża cebula,
2 ząbki czosnku
2-3 łyżki śmietany roślinnej
Sól, pieprz

Beszamel:
40 g oleju kokosowego rafinowanego
40 g mąki orkiszowej
0,5 l mleka sojowego
pół cebuli, ząbek czosnku
sól, pieprz, gałka muszkatułowa

Jak wykonać:

Farsz:
Mięso sojowe przygotować zgodnie z przepisem na opakowaniu (ja zalewam wrzącym bulionem z dodatkiem sosu sojowego), namoczyć, a kiedy napęcznieje odcedzić i wycisnąć zbędną wodę. Cebulę i czosnek drobno posiekać i na oleju kokosowym podsmażyć do uzyskania złocistego koloru, dodać mięso sojowe, szpinak oraz trochę wody. Gotować, aż szpinak się rozpuści (trzeba uważać bo mięso sojowe lubi się przypalać), dodać śmietankę, oraz doprawić do smaku solą i pieprzem.

Beszamel:
Posiekaną cebulę i czosnek podsmażyć na oleju kokosowym. Kiedy będą one złociste, powoli wsypywać mąkę ciągle mieszając, trochę podsmażać, doprawić odrobiną soli, pieprzu i gałką muszkatułową. Kiedy mąka zacznie się złocić, powolutku, ciągle energicznie mieszając wlewamy mleko sojowe. Trzeba to robić bardzo powolutku, aby uzyskać gładką masę. Beszamel następnie chwileczkę gotujemy i odstawiamy. Można go zmiksować i przelać przez sito, aby pozbyć się ewentualnych grudek i kawałków cebuli i czosnku.

Lazania:
Dno brytfanny natłuszczamy, smarujemy cienką warstwą beszamelu i trochę grubszą warstwę farszu, na to kładziemy płaty makaronu, następnie warstwę makaronu smarujemy beszamelem, nakładamy grubszą warstwę farszu i kładziemy makaron i tak przekładamy aż się nam skończą składniki. Ja lubię, kiedy na wierzchu jest makaron. Następnie lazanię posypujemy serem wegańskim i zapiekamy przez ok 20 - 25 minut w 200 stopniach.

Smacznego 😋

Pochwalcie się jak wy robicie lazanie 😉




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz