niedziela, 19 marca 2017

Jak wybrać właściwy sposób odżywiania? Poznaj siebie!

Witam w drugim odcinku artykułu o zdrowym odżywianiu, czy raczej o tym jak w ogóle zacząć się zdrowo odżywiać.W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób wybrać zdrowy sposób odżywiania, który zaspokoi wszystkie potrzeby organizmu.
źródło obrazka: http://www.huffingtonpost.com
Kiedy już ograniczyliśmy sól, zapoznaliśmy się z kaszami, a na naszym stole nie brakuje warzyw, czas obrać właściwy kierunek żywieniowy. Oczywiście, możemy udać się do dietetyka, który na podstawie szeregu badań (najczęściej za pomocą specjalnego urządzenia, przypominającego wagę, które jednak mierzy ilość tłuszczu na organach wewnętrznych, ilość wody w organiźmie, masę kości itd.) oraz krótkiego wywiadu zestawi nam dietę (wolę używać słowa "jadłospis") uszytą na miarę. Jednak wymaga to poświęcenia czasu oraz często nie małych pieniędzy. Drugą opcją jest wykupienie jadłospisów online, kosztują one mniej (czasem można znaleźć nawet za darmo), obliczają ilość kalorii, które powninniśmy zjeść w ciągu dnia, aby osiągnąć wymarzony efekt, biorąc pod uwagę wpisaną przez nas aktywność fizyczną, i na podstawie tych danych generują jadłospis, z reguły na cały tydzień. Według mnie nie jest to złe rozwiązanie, jednak nie jest ono zbyt precyzyjne, i należy go traktować raczej jako pomoc przy układaniu jadłospisu, niż jako wyrocznię. Możesz też postawić na własną kreatywność i spróbować samemu sobie układać jadłospisy w oparciu o różne pomoce, kalkulatory i przepisy.
calorie secrets 1200 diet
www.caloriesecrets.net
W każdym razie na początku trzeba obrać drogę zdrowego odżywiania, którą chcesz się wybrać, a z własnego doświadczenia wiem, że to nie jest wcale łatwe.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt diet
http://3daysmilitarydiet.com
Istnieje wiele szkół dietetyków mówiących o tym co i jak jeść. Niektóre stawiają na ograniczenie cukrów, inne tłuszczu, jeszcze inne na ograniczenie mięsa. Przy wyborze sposobu odżywiania należy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy, dzięki którym z Twojego przedsięwzięcia nie stanie się krótkoterminowa "dieta cud", ale będzie ona częścią Twojego stylu życia, która będzie Ci towarzyszyć każdego dnia.

Na co więc zwrócić uwagę przy doborze sposobu odżywiania?
Po pierwsze i najważniejsze: Każdy organizm jest inny, inaczej reaguje na poszczególne pokarmy, jak również na zmiany. To co genialnie działa na Twoją koleżankę, albo na jakąś gwiazdę z reklamy, wcale nie musi mieć takich efektów w stosunku do Ciebie. Dany produkt może u Ciebie wywołać alergię, ból brzucha albo... po prostu Ci nie smakować, a wtedy nie ma sensu tego włączać w swój jadłospis.

Súvisiaci obrázok
http://www.teatronaturale.it
Po drugie: Twój jadłospis powinien być zbilansowany. To oznacza, że pokarmy w nim zawarte powinny zapewnić Twojemu organizmowi wszystkie wartości odżywcze, witaminy, minerały itd. których potrzebuje. Jednak zbilansowana dieta jest pojęciem stosunkowo względnym, bowiem każdy organizm, również w zależności od reszty czynników składających się na tryb życia, ma trochę inne potrzeby. Dlatego żaden dietetyk, a już napewno żadna aplikacja internetowa nie odgadnie w 100 % Twoich potrzeb.

Po trzecie: Jedzenie, które włączasz do swojego jadłospisu musi Ci smakować, nie możesz przed obiadem bać się, że znów bedziesz pakować świństwa do buzi 😛

Oczywiście, nie należy tego traktować, jako usprawiedliwenia dla swoich "grzechów żywieniowych" i wmawiać sobie, że "mój organizm po prostu potrzebuje tego ciasta, torta i czekolady zapitych mrożonym koktailem śmietanowym i zagryzionych lodami". Nie nie! Nie tędy droga!

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt healthy food
http://i.ndtvimg.com
Chodzi o to, aby nauczyć się własnego organizmu. Aby eksperymentować i jeść smacznie i zdrowo, przede wszystkim bez uczucia głodu. Bo jak będziecie głodni, jedzenie nie będzie wam smakowało albo nie będziecie widzieć pozytywnych efektów, to bardzo szybko zaczniecie sięgać po niezdrowe przekąski, a po jakimś czasie po prostu zrezygnujecie.

Co to oznacza "nauczyć się własnego organizmu"? Oznacza to, że:
musisz dowiedzieć się, jak twój organizm reaguje na poszczególne produkty, po których nie czujesz się dobrze, warto też sprawdzić dlaczego tak się dzieje, po których produktach jesteś np. senny. Ja niedawno odkryłam, że chodziaż węglowodany niby dają energię, to jak się ich dużo najem, to potem zamiast być pełna energii, to chce mi się spać - oczywiście ma to swoje wytłumaczenie, ale o cukrach i ich wpływie na nasze organizmy innym razem 😉 Dowiedz się ile powinieneś zjeść białka, ile tłuszczu i ile węglowodanów - to się da obliczyć na setkach kalkulatorów na internecie, a później liczby te dostosuj do swoich potrzeb. Kup sobie wagę, zioła i eksperymentuj. Kiedy nauczysz się również sygnałów, które wysyła Twój organizm, za pomocą pokarmów będziesz w stanie panować nad zbliżającym się przeziębieniem, grypą, a nawet wczas rozpoznać stany zapalne i początki niebezpiecznych chorób.

Ale ponieważ zdrowego jedzenia trzeba się nauczyć, a nie każdy ma czas i ochotę na studiowanie książek o dietetyce i zdrowym żywieniu, a tak samo nikt długo nie wytrzyma o "sałacie i kurczaku z ryżem", proponuję następujące rozwiązanie:
1. znajdź stronę internetową albo aplikację, która oferuje jadłospisy na miarę. Jest ich kilka, wystarczy poszperać w internecie. Przynajmniej 2-3 tygodnie postaraj się trzymać się tych jadłospisów (Ja używałam tego: www.fitlist.sk ale jest po słowacku a ten nie każdy zna, jednak jeśli chcecie sie pobawić to zapraszam). W ten sposób wyrobisz w sobie nawyki zdrowego odżywniania, i nauczysz się, jak duże porcje należy jeść, oraz, obserwując swój organizm zaczniesz się go uczyć. Np. zobaczysz, czy dana liczba kalorii i poszczególnych wartości odżywczych jest faktycznie odpowiednia dla Twojego stylu życia, czy najadasz się i czy wytrzymasz od jednego do drugiego posiłku. Taka dieta ma i inne korzyści - np. nie będziesz musieć myśleć o tym, co ugotować 😝
2. Po 2-3 tygodniach (albo więcej) spróbuj przy pomocy tych przepisów wymyślić coś sam. Tzn. masz ilość produktów, spróbuj zamienić jakiś produkt, spróbuj inaczej przyprawić. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, własnymi kubkami smakowymi oraz TABELAMI KALORYCZNYMI i używaj wagi.
3. Spróbuj, przy pomocy tabli kalorycznej i zdobytej wiedzy sam ułożyć jadłospiś na cały dzień, później tydzień itd. 
4. Po jakimś czasie nie będziesz już potrzebować tabeli kalorycznej ani innych pomocników, tylko wagę i swoją głowę 😊 

A oto prezent ode mnie 😊 bez szukania ot taki pomocnik:


To na dzisiaj tyle 😝jeśli podobał Wam się artykuł, skorzystajcie z przycisków "Lubię to" i z "Udostępnij" pod tytułem artykułu 😊 Czekam także na komentarze

A jeśli interesuje was więcej na ten temat, zapraszam do poprzednich artykułów z tej serii:


W najbliższym czasie pojawią się także kolejne artykuły o tej tematyce, zapraszam do śledzenia
np. na Facebooku







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz